Катаракта

Катаракта - захворювання ока, основною ознакою якого є зниження прозорості (помутніння) кришталика.

Кришталик людського ока - це внутрішньоочна лінза, яка пропускає і заломлює світлові промені. Він підвішений на зв'язковому апараті усередині очного яблука між райдужкою і склоподібним тілом, не має нервів та судин.

Життєзабезпечення кришталика залежить від рідини, що його оточує. Крізь його капсулу проникають речовини, необхідні для функціонування клітин, що знаходяться всередині цієї капсули.  Порушення складу внутрішньоочної рідини позначається на стані кришталика, особливо на його прозорості.

katar

У молодому віці кришталик людини прозорий, еластичний - може змінювати свою форму, майже миттєво "фокусуючись", за рахунок чого око бачить однаково добре і поблизу, і вдалині. При катаракті відбувається часткове або повне помутніння кришталика і в око потрапляє лише невелика частина світлових променів, тому зір знижується, і людина бачить нечітко та розмито.

Вторинна (ускладнена) катаракта може розвиватись внаслідок таких захворювань як хронічний передній увеїт, міопія високого ступеня, спадкова дистрофія сітківки.

Медикаментозна катаракта внаслідок тривалого прийому стероїдних препаратів (більше 5 років), алопуринолу.

Залежно від локалізації помутнінь у кришталику, катаракти поділяються на наступні види:

 • передня полярна катаракта;
  задня полярна катаракта;
  веретеноподібна катаракта;
  слоїста (зонулярна) катаракта;
  ядерна катаракта;
  кортикальна (коркова) катаракта;
  задня субкапсулярна катаракта;
  тотальна (повна) катаракта.

katar2

Вікова катаракта – помітніння кришталика в осіб, старших за 50 років. ЇЇ розвиток проходить в декілька етапів:

 • Початкова катаракта— помутніння кришталика з'являється по периферії - поза оптичною зоною.
 • Незріла катаракта— поява помітнінь біля центральної оптичної зони. При незрілій катаракті помутніння кришталика призводить до помітного зниження гостроти зору.
 • Зріла катаракта— помутніння займає всю зону кришталика. Зниження гостроти зору до рівня світловідчуття.
 • Перезріла катаракта— подальше прогресування катаракти супроводжується розпадом волокон кришталика, речовина кришталика розріджується, кришталик  набуває однорідного молочно-білого відтінку.
 • katar3

Внаслідок помутніння кришталика, при розвитку катаракти, світло не може вільно проходити через нього і якість зору втрачається, людина помічає нечіткість зображення, подвоєння предметів, погіршення сприйняття кольорів, труднощі зору при яскравому світлі, прогресуюче зниження зору. В подальшому змінюється колір зіниці, який замість чорного стає білим. Як правило, більшість катаракт розвивається поступово і непомітно протягом декількох років, до моменту, коли їх вплив на зір стане значним і відчутним для людини. Найчастіше катаракта є наслідком нормального вікового процесу, в результаті якого відбувається ущільнення кришталика і спостерігається у віці після 50 років. Також причиною катаракти може бути травма ока, порушення обмінних процесів  організму, інфекційні та запальні захворювання ока, а також побічна дія окремих ліків, особливо при застосуванні протягом тривалого часу.

Порушення обміну речовин, загальні захворювання організму,запальні процеси і травми ока, тривале вживання гормональних ліків, вплив токсинів та інші фактори сприяють виникненню та прогресуванню катаракти навіть у молодих осіб.

Катаракта в окремих випадках може ускладнюватись іншими захворювання ока. Кришталик, збільшуючись у розмірах, перешкоджає відтоку з ока внутрішньоочної рідини і може провокувати наростання рівня внутрішньоочного тиску, що призводить до виникнення глаукоми і повної втрати зору.

На жаль, медикаментозне лікування не повертає прозорості кришталика. Очні краплі діють лише психологічно, пацієнт вважає, що він лікується, а потім приходить з ускладненою катарактою, яка приводить до ускладнень під час операції і сповільнює відновлення зору. Єдиним ефективним методом лікування катаракти є оперативне втручання, що полягає у заміні мутного природного кришталика на штучний.

На сьогоднішній день переглянуто покази до терміну оперативного втручання. Проведення операції можливе на ранніх стадіях захворювання, немає потреби чекати , доки катаракта “дозріє”. Навпаки, при видаленні зрілих катаракт, ризики ускладнень є набагато вищими.

Операція з видалення катаракти – фейкоемульсифікація – вважається найефективнішою та найбезпечнішою методикою відновлення зору. Її визнають у всьому світі і дуже широко застосовують.

Застосування ж гнучких інтраокулярних лінз дозволяє зменшити розріз до 2-2,5 мм, що дає змогу підвищити ефективність операції, знизити рівень травмування ока,  зменшити ризик виникнення ускладнень, а також уникнути больових відчуттів. Крім того, гнучкі лінзи здатні забезпечити якнайшвидше загоювання рани і відновлення зору: вже в день операції пацієнт може повернутися до звичайного способу життя. Результати досліджень що до біологічного старіння показали, що штучний кришталик не змінює своєї структури понад 100 років, він залишається непомітним і незмінним упродовж усього життя, абсолютно не відчувається в оці.

Фейкоемульсифікація відбувається безболісно, проводиться під місцевим знеболенням, пацієнт перебуває у повній свідомості і не відчуває болю. Відсутність загального наркозу зменшує навантаження на серцево –судинну систему, сприяє швидкій загальній та повній реабілітації, що особливо важливо для пацієнтів похилого віку.  Через мікророзтин в око вводять зонд фейкоемульсифікатора та за допомогою енергії ультразвуку кришталик, що помутнів, перетворюється на емульсію, яка виводиться з ока. На місце видаленого кришталика імплантують штучну лінзу(ІОЛ). Усі маніпуляції під час такої операції здійснюються через мікророзріз, який самогерметизується, тобто затягується, і не потребує накладення швів, а вся процедура триває приблизно 10-20 хвилин (залежно від виду і ст.розвитку катаракти та ускладнюючих факторів).   

Лікування катаракти в клініці "Найкращий зір"

В Офтальмологічному Центрі “НАЙКРАЩИЙ ЗІР” видалення катаракти методом фейкоемульсифікації проводиться ультразвуком - найдосконаліша  методика “холодного фейко” при якому око не нагрівається (на відміну від “лазера”). Використовується установка останнього покоління “STELLARIS” (або “Стелларіс”), що дозволяє проводити операції на найсучаснішому рівні і видаляти катаракту через прокол діаметром 1,8 мм, ставити кришталики з найдосконалішими характеристиками. Це робить оперативне втручання ще менш травматичним і дозволяє пацієнтам скоріше повертатися до повсякденних справ. Тривалість перебування пацієнта в нашому Центрі всього декілька годин.

Наші переваги:

 1. Повне сучасне офтальмологічне передопераційне обстеження.Що дозволяє виявити існування інших захворювань ока і прогнозувати очікуваний результат операції.
 2. Використання сучасного опереційного обладнання та інструментів.
 3. Використання тільки асферичних ІОЛ(штучних кришталиків) провідних зарубіжних компаній з сучасним дизайном і оптичними характеристиками.
 4. Багаторічний досвід і кваліфікація офтальмохірурга.

Запорука успіху лікування катаракти – рання діагностика і своєчасне оперативне втручання – чим раніше людина звернеться, тим ефективнішим буде результат операціїі і, відповідно, покращення якості життя.   

Вас щось турбує?
Розкажіть лікареві