Глаукома

Глаукома - це група різних по причині, а значить і по методам лікування захворювань, які об’єднує ряд ознак :

 • оптична нейрооптикопатія (специфічне враження зорового нерва - атрофія з утворенням поглиблення – екскавації)
 • підвищення внутрішньоочного тиску (ВОТ)( в переважній більшості)
 • звуження полей зору і в кінцевій стадії (без лікування) приводить до повної незворотньої сліпоти.

Що потрібно знати, щоб не осліпнути від ГЛАУКОМИ:

 1. Початок хвороби протікає для людини непомітно, перші симптоми помічаються через декілька років, коли вже є виражені незворотні зміни зорового нерва. Тому важливо виявити глаукому якомога раніше. Запідозрити хворобу можливо простим і доступним методом – вимірюванням очного тиску і оглядом очного дна (ці методи доступні кожному офтальмологу). Профілактично це потрібно робити один раз на рік людині після 40 років (у молодих зустрічається рідко), і при кожному зверненні до офтальмолога. Звеніть увагу, що незавжди підвищений очний тиск – це глаукома, а нормальний тиск – це не глаукома (є глаукома з yормальним тиском, точніше при тонкій стінці ока – очний тиск вимірюється заниженим), але це дає змогу запідозрити хворобу і провести ряд уточнюючих досліджень.
 2. Спочатку встановлюється сам діагноз –ГЛАУКОМА (в пізніх стадіях на це витрачається декілька хвилин, а от на ранніх стадіях (саме це важливо) потрібно не один день і ряд складних досліджень та досвід).
 3. Далі визначається вид і стадія глаукоми.
 4. Визначення тактики лікування проводиться тільки індивідуально. Ціль лікування – адекватно знизити очний тиск, таким чином зупинити прогресування атрофії зорового нерва. Призначаються краплі, через 10 днів оцінюється їх дія. Якщо очний тиск знижується недостатньо – обговорюється доцільність оперативного лікування.

Оперативне лікування глаукоми

Синустрабекулоектомія - залишається “золотим”стандартом в хірургії глаукоми у всьому світі протягом багатьох десятиліть.

Потрібно зазначити, що ця операція у різних офтальмохірургів дає неоднакові результати. Тому говорять, що лікування глаукоми –це МИСТЕЦТВО.

Для кожного пацієнта має бути абсолютно індивідуальний підхід, відчуття анатомічних особливостей, товщини структур ока, стадії глаукоми.

Для офтальмохірурга – це трудомістка операція, яка потребує постійної розумової напруги, але при певному навику завжди приводить до хороших результатів.

Операція на глаукому практично ніколи не приводить до втрати зору, натомість без операції більшість пацієнтів втрачають зір.

Сутність операції при глаукомі – це створення “клапана”, додаткового шляху відтоку очної рідини. Операція абсолютно неболюча, не потребує загального наркозу, триває 20-30хв., після операції пацієнт іде додому. Через 1 місяць після операції дозволено вести звичний спосіб життя.

Ціль операції – знизити очний тиск до величин, при яких глаукома зупиняється, відмовитись від очних крапель, але операція не відновлює втрачених нервових клітин і значно не підвищує гостроту зору.

Висновки:

Вчасно виявляйте глаукому – ВИМІРЮЙТЕ ОЧНИЙ ТИСК !

Якщо у ВАС виявили , або запідозрили глаукому - приходьте в Офтальмологічний Центр «НАЙКРАЩИЙ ЗІР», де є повний об'єм діагностичного обладнання для діагностики, спостереження і великий досвід і можливість всіх методів лікування глаукоми;

Незволікайте з лікуванням, якщо потрібно, погоджуйтесь на операцію;

Навіть, коли лікування привело до чудових результатів – потрібно постійно (раз в півроку вимірювати ВОТ, робити ОКТ, визначати поле зору на комп'ютерному периметрі), таким чином слідкувати за прогресуванням глаукоми.

Які помилки зазвичай роблять хворі на глаукому:

 • недооцінюють серйозність хвороби, а глаукома одна з небагатьох захворювань які приводять до повної 100% незворотньої сліпоти;
 • думають, що лікування можна відкласти, а глаукома щодня забирає нервові клітини ока , тому лікуватися потрібно відразу і серйозно - відкласти всі справи;
 • лікуються нерегулярно – не виконують призначення лікаря, не крапають призначені краплі, самостійно припиняють лікування, або крапають краплі місяцями і роками, але при цьому не міряють очний тиск, не проводять дослідження, які показують чи прогресує глаукома;
 • при неадекватному зниженні очного тиску очними краплями – відмовляються своєчасно оперуватися, продовжуючи малоефективне або недостатньо ефективне лікування – потрібно боятися не операції, а СЛІПОТИ!
 • думають, що глаукому можна повністю вилікувати. Насправді глаукому можливо адекватно зупинити, не дати втратити зір протягом життя, таким чином не інвалідизуватися, але відновити втрачені зорові функції сучасна наука не може.
Вас щось турбує?
Розкажіть лікареві