Ультразвукове дослідження в офтальмології

Ультразвуком називають звукові коливання з більшою, ніж здатне сприймати людське вухо, частотою (тобто більше ніж 20-25 тис.Гц .

Ультразвукове дослідження засноване на відбитті звукових хвиль від поверхні з різними акустичними властивостями.

Ультразвукові хвилі – це хвилі, які визиваються коливанням частинок твердим, рідким або газоподібним середовищем з частотою вище межі сприняття звука людиною.

Примінення ультразвуку з діагностичною ціллю засноване на його здатності прямолінійно поширюватись в біологічних середовищах і тканинах з постійною і характерною для даного середовища швидкістю і відбиттю від кордонів розділу суміжних середовищ.

В УЗ дослідженні найбільше значення мають дві характеристики: частота і потужність ультразвуку.

Для офтальмологічних досліджень застосовується частота 5-10-15-20-50-60Мгц. Потужність випромінюваного УЗ повинна бути якомога меншою: не більше  0.08 Вт/см2 .

Принцип дії  більшості видів діагностичної УЗ-апаратури заснований на ехо-імпульсному методі дослідження. За допомогою п’єзоелектричного зонду проводиться генерація короткого (біля 1мкс) зондуючого імпульса, який направляється на ділянку, що досліджується, ехосигнал відбивається від кордонів розділу і неоднорідності біотканини і сприймається тим самим зондом, який перетворює їх в пропорційні електричні сигнали.

Час появи, амплітуда і форма ехосигналів несуть інформацію про його фізичні властивості.

КЛАСИФІКАЦІЯ

 1. А-режим сканування дозволяє з високою точністю виміряти відстаннь між різними структурами;
 2. В-сканування дає можливість отримати двохмірну ехографічну картину, що дає уяву про розміщення, розмір, форму і акустичні характеристики патологічного вогнища, а також  його взаємовідношення з сусідніми структурами;
 3. Високочастотний ультразвук, або UBM-біометрія використовується для візуалізації переднього відрізку ока;

Інші типи ультразвукового дослідження

 • доплерографія – для визначення кровотоку в судинах. Енергетична доплерогрофія (енергетичне доплеровське картування),
 • ультразвукове дуплексне дослідження – об’єднання  імпульсної доплерографії і сканування в режимі сірої шкали;
 • трьохмірна ехографія  -слідуюча сходинка технологічного етапу еволюції комп’ютерної ехографії –отримання об’ємного зображення ока;
 • гармонічна і надгормонічна ехографія;
 • ехографія з контрастним підсиленням;
 • збірна візуалізація;
 • чотирьохмірне УЗ дослідження;
 • С-режим;
 • УЗ елостографія;
 • комбінована візуалізація;
 • віддалена і  роботизована ехографія;
 • фотоакустична візуалізація.

Високоінтенсивний  сфокусований ультразвук

Неінвазивний метод лікування утворів  до 20мм3

А–сканування

або одновимірне  сканування представлене, в основному, в двох напрямах: оглядова ехографія та ехобіометрія, в яку входить пахіметрія.

Оглядова ехографія

Стандартизоване УЗД в А-режимі (датчик 8 МГц і S-подібна крива підсилення)

 1. Виявлення  і визначення величини і топографії новоутворень війчатого тіла, судинної оболонки, сітківки, ретробульбарних тканин, кількісної оцінки їх змін в динаміці.
 2. Виявлення, оцінки висоти і поширення відшарування війчатого тіла, судинної оболонки, сітківки.
 3. Виявленню в оці сторонніх тіл, в т.ч. клінічно невидимих і рентгеннегативних, визначення місця їх розташування.
 4. Виявлення деструкції, ексудата, помутнінь, згустків крові, шварт в скловидному тілі. Визначення їх локалізації, щільності і рухомості.

Ехобіометрія

(датчик 10-12 МГц і лінійна крива підсилення, що дає змогу отримувати дуже точні вимірювання)

Вимірювання товщини рогівки, кришталика, глибини передньої камери ока, протяжності склистого тіла інших дистанцій і величин ока вцілому.

1.Вимірювання товщини рогівки (пахіметрія)  проводиться для оцінки можливості кераторефракційної, катарактальної хірургії, перерахунку ВОТ і моніторингу захворювань рогівки;

2.Вимірювання глибини  ПК, кришталика, ПЗО для аналізу:

 • розрахунку  оптичної сили ІОЛ;
 • для обєктивної  оцінки прогресування короткозорості ;
 • уточнення патогенезу і форми глаукоми і офтальмогіпертензії (визначення набухання кришталика);
 • виявлення субатрофії очного яблука, дифдіагностика між істинним і несправжнім енофтальмом і екзофтальмом.

В-сканування

Двухмірна ехографія (акустичне сканування) основана на перетворюванні амплітудної градації ехосигналів в світлі крапки різного ступеня яскравості, яке формує зображення розрізу очного яблука на моніторі.

В-сканування - основа діагностичного УЗД. Оцінка і дифдіагностика внутріочних змін – одне з основних завдань УЗД в В-режимі.

Дане обстеження є динамічним, так як велика увага приділяється рухомості оцінюваних структур, інтерпретація окремого статичного зображення може привести  до помилкового діагнозу.

Мультифункціональний В скан UD-8000

В сканер фирми Tomey обладнаний новітнім ультразвуковим В-зондом з кільцевидною структурою з переключенням частоти сканування 15 – 20 МГц одним кліком підчас дослідження. Він включає в себе точну механічну секторну систему для однорідного сканування. Традиційні скануючі зонди можуть фокусуватися тільки в одній точці, наприклад, на ділянці сітківки.

Кільцеподібний зонд UD-8000 містить набір випромінювачів, розміщених в кільцевому порядку, що дозволяє виділяти п'ять фокальних площин одночасно. Ця схема носить назву "Динамічна мультифокусна система" і забеспечує чітке відеозображення всього ока. Округла вігнутая форма зонда ідеально підходить для людського ока, що є величезною перевагою перед лінійними і випукнутими зондами. Крім того, унікальна скануча система UD-8000 дозволяє проводити знімання з частотою 22 кадра в секунду, що достатньо для створення відеоизображения. Є можливість накласти визначену оператором ділянку на любе нерухоме зображення. Далі програмне забеспечення автоматично визначає відповідні розміри.

UD-8000 зберігає в спеціальний відеофайл до 40 останніх секунд зьомки. Є можливість роздруківки зображень на принтері або экспорту їх на ПК.Можливе  підключення до ПК через LAN порт або через USB.

Новітня ультразвукова технологія

Інтуітивно зрозумілі дії для отримання швидких і точних результатів. Сенсорний екран з діагоналлю 15 дюймів дозволяє швидко міняти параметри, вибирати опції і зручно переключатись між різними режимами. UD-8000 побудований на новітній ультразвуковій технології для спеціалістів в області охорони зору.

Цей прилад допомагає лікарю-офтальмологу виявляти цілий ряд захворювань переднього і заднього відрізку ока таких, як :

 1. Відшарування сітківки, судинної оболонки, склистого тіла;
 2. Крововиливи і помутніння склистого тіла;
 3. Пухлини переднього і заднього відділів ока, а також ретобульбарного простору;
 4. Патологію зорового нерва;
 5. Патологію положення і структури кришталика;
 6. Всі види внутрішньоочних сторонніх тіл;

І  що, саме головне, це можливо при абсолютно непрозорих оптичних середовищах.

Для дослідження ока  використовуються 3 основних проекції: аксіальна, поперечна, і продольна.

Аксіальні зрізи отримуються, коли верхівка датчика встановлюється на рогівку  при погляді пацієнта прямо вперед. Зручні для оцінки деяких вражень макули, субтенонового простору. Недоліки – кришталик  гасить УЗ хвилі, а при артифакії - реверберація хвиль.

Продольні зрізи – маркер встановлюється перпендикулярно лімбу по направленню до меридіану, що досліджується. Переважно використовуються для диференціації мембран, які кріпляться до ДЗН, для локалізації невеликих вражень (розриви сітківки ), для оцінки макулярної ділянки – продольні зрізи на 9 і 3 год.  – макулярні скани (зверніть увагу – макула розміщена не на одній осі з ДЗН, а на 5гр. нижче).

Поперечні зрізи - маркер встановлюється перпендикулярно меридіану, що досліджується, датчик рухається паралельно лімбу.

Поперечні зрізи добре показують бічне поширення  патологічних змін заднього відрізку, тому необхідні при відшаруванні сітківки і для оцінки протяжності внутрішньоочних утворів.

ДЛЯ ВСЕБІЧНОГО ОГЛЯДУ ОЧНОГО ЯБЛУКА ПОТРІБНИЙ УПОРЯДКОВАНИЙ АЛГОРИТМ УЗД В В-РЕЖИМІ!

Вас щось турбує?
Розкажіть лікареві