Пам’ятка пацієнта з діабетичною ретинопатією  

Шановний пацієнт! Вам діагностовано захворювання сітківки – Діабетичну ретинопатію. Це захворювання викликане відсутністю компенсації  цукрового діабету.

Діабетична ретинопатія у людей протікає в основному в двох формах: набряковій( діабетичний макулярний набряк) та ішемічній (проліферативній). Не виключений перехід  однієї форми захворювання в іншу.

І. При набряковій формі у стінках дрібних судин сітківки утворюються вип’ячування (аневризми), дефекти,  через які рідина з судин просочується в сітківку, порушуючи її функцію, що в кінцевому результаті може привести до загибелі фоторецепторів (зорових клітин). В товщі сітківки утворюються білого кольору новоутвори – тверді ексудати.

Для ефективного лікування діабетичного макулярного набряку в сучасній медицині застосовуються 3 напрямки:

  1. введення препаратів, які блокують ріст  та проникність судин.
  2. Гормонотерапія, яка  зменшуює набряк та запальні процеси.
  3. Лазерна коагуляція сітківки.

Застосування одного виду лікування чи їх комбінації обирається лікарем в залежності від стадії та виду діабетичної ретинопатії.

ІІ. При ішемічній формі діабетичної ретинопатії спостерігається стрімкий ріст нових дрібних патологічних судин (неоваскуляризація). Цей процес зазвичай починається з диску зорового нерва або периферії сітківки і клінічно не проявляється зниженням зору пацієнта, але через деякий час судини розриваються, що приводить до масивного крововиливу в порожнину ока (Гемофтальму). Часті крововиливи з часом призводять до формування грубих тяжів, які тягнуть сітківку  утворюючи її відшарування.

Основний напрям лікування ішемічної форми діабетичної ретинопатії – панретинальна (тотальна, повна) лазер коагуляція сітківки, яка проводиться в основному в 3 етапи. А для лікування ускладнень (гемофтальмів, фіброзу склистого тіла) застосовуються препарати, які розсмоктують крововиливи або хірургічне лікування (вітректомія).

Офтальмологічні лікувальні заходи є досить ефективними і дозволяють зберегти,  а в деяких випадках значно покращити, гостроту зору. Але якщо хворий з цукровим діабетом некомпенсований по рівню глюкози в крові, артеріальному тиску, ліпідам крові - лікування діабетичної ретинопатії проходить менш ефективно, часто даючи рецидиви.

Наші рекомендації:

  1. Хворому з діабетичною ретинопатією потрібно привести рівень глюкози до субкомпенсованої норми ( під контролем ендокринолога). Рівень глюкозованого гемоглобіну має бути близьким 7 ммоль\ л.
  2. Артеріальний тиск має бути не вищим за 150\90 мм.рт.ст.
  3. Ліпіди крові мають бути в межах норми.
  4. Дотримуйтеся графіку лікування та спостереження вашого офтальмолога.
  5. Не затримуйте початок лікування діабетичної ретинопатії. При ранньому виявленні та початку лікування ДР результати завжди вищі.
Вас щось турбує?
Розкажіть лікареві